2019 ARCHBISHOP WOOD SCHEDULE, ROSTER AND LINK TO RESULTS
DATE
MEET
LOCATION
START TIMES
BUS DEPARTS
SCHOOL
BUS DEPARTS
FROM MEET
LINK TO
RESULTS
  SCRIMMAGE
BENSALEM HS
      OUR RESULTS
SAT. 8-31-2019
NORTHAMPTON INVITATIONAL
BICENTENNIAL PARK 5450
LIBERTO LANE IN BETHLEHEM,
PA.18017
VG (7) 9 AM
VB (7) 9:45 AM

JVB 11:15 AM
  1:30 PM APPX.
AFTER AWARDS
our results

official results
WED. 9-4-2019
PCL MEET #1 (PHILADELPHIA
CATHOLIC LEAGUE)
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00pm
5:30 PM  APPX.
our results

official results
WED 9-11-2019
PCL MEET #2
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00 PM
5:30 PM  APPX.
our results

official results
WED. 9-18-2019
PCL MEET #3
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

official results
WED. 9-25-2019
PCL MEET #4
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:20pm boys
2:00 PM
5:30 PM  APPX.
our results

official results
WED. 10-2-2019
PCL MEET #5
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

official results
SAT. 10-5-2019
PAUL SHORT RUN
LEHIGH UNIVERSITY
      our results

official results
WED. 10-9-2019
PCL MEET #6
BELMONT PLATEAU
3:50pm girls
4:05pm boys
2:00 PM
5:15 PM  APPX.
our results

official results
SAT. 10-12-2019
MANHATTAN HS INV.
VAN CORTLANDT
PARK, NY
fr. boys "e" 9:53am
jv boys "c" 11:51am
var boys "b" 1:15pm
var girls "b" 1:27pm
    official website

our results

official results
SAT. 10-19-2019
PHILADELPHIA CATHOLIC
LEAGUE CHAMPIONSHIP
(PCL'S)
BELMONT PLATEAU
12:45pm- alumni race
130pm- freshman boys
200pm jv boys
230pm varsity girls
300pm varsity boys
11:11 AM
AFTER AWARDS
our results

official results
THURS. 10-24-2019
DISTRICT 12 CHAMPS
VARSITY ONLY (7)
BELMONT PLATEAU
AA GIRLS  2:30pm
AA BOYS  4:00pm
  5:30 PM
OUR RESULTS

official results
SAT. 11-2-2019
STATE CHAMPIONSHIP
HERSHEY
AA GIRLS 10:15am
AA BOYS  12:30pm
NONE
NONE
our results

official results
             
GIRLS
GRADE
YEARS ON XC TEAM
CAPTAIN
SHANNON KELLY
12
4
yes
MAGGIE SCHLUTH
10
2
 
KAREN PARKE
12
1
 
KAYLA GRONE
12
1
 
REGAN MCGOWAN
9
1
 
       
BOYS
GRADE
YEARS ON XC TEAM
CAPTAIN
JOE GRUCELLA
12
2
 
LUKE HEZEL
10
2
 
WILLIAM HORAN
11
3
 
BEN LILLY
12
3
yes
STEPHEN O'DONNELL
12
4
 
COLIN O'FEE
12
4
 
TIMOTHY SCHLUTH
12
4
 
DONNIE SCHWENDER
11
2
 
GEOFFREY WALTRICH
11
3
 
BRIAN WOODRING
12
4
yes
COLBY MICHAELS
 
1
 
GARY MARTIN
10
1
 
DOUG SAMPSON
 
1
 
JACKSON FOLEY
 
1
 
CONOR POLI
12
1
 
 
 
 
 
COACHES
 
 
 
HEAD COACH-PAUL STRELECKIS
 
3RD YEAR
 
ASST. COACH- ED CLARK
 
2ND YEAR
 
2019 ROSTER